فرهاد فخرالدینی

استاد فخرالدینی

فرهاد فخرالدینی در سال 1316 در تبریز به دنیا آمد و از پنج سالگی آموختن موسیقی را آغاز کرد.  پدر فرهاد، از ادیبان صاحب نام بود و همین ویژگی بستری را فراهم آورد تا فرزندانش به امور هنری گرایش پیدا  کنند، چنانکه یکی از برادرانش هم بعدها به عنوان چهره ای شناخته شده در عکاسی پرتره به جامعه هنری معرفی شد.

فخرالدینی دوره ردیف های موسیقی را زیر نظر احمد مهاجر آموخت و بعد از مدتی نزد استاد ابوالحسن صبا رفت و نوازندگی ویولن ساز تخصصی خود انتخاب کرد. از دوستان نزدیک او می توان به علی تجویدی،  همایون خرم و زنده یاد مهدی خالدی اشاره کرد که در کلاس درس استاد صبا همکلاس بودند. کمی بعد وی وارد هنرستان عالی موسیقی شد و هنوز تحصیلاتش به پایان نرسیده بود که از سوی ریاست وقت هنرستان، استاد حسین دهلوی، به تدریس در همان هنرستان دعوت شد.

 

سال 1344 همکاری با برنامه های مختلف رادیو را آغاز کرد و از سال 1352 تا 1358 رهبر ارکستر بزرگ رادیو تلویزیون شد.

فخرالدینی از سال 1347 ساخت موسیقی فیلم را با آهنگسازی برای فیلم شوهر آهو خانم به کارگردانی داوود ملاپور آغاز کرد.

وی آلبوم هایی را در سالهای دهه 50 انتشار داد که  از جمله شاخص ترین آنها چهارگاهی است که وی با آواز محمدرضا شجریان اجرا کرد که یکی از قطعات آن به عنوان تیتراژ برنامه معروف قصه ظهر جمعه رادیو بیش از سه دهه است که پخش می شود، فخرالدینی در این آلبوم برای نخستین بار برای آواز هم قطعه نوشت و از این جهت کاری نو را سامان داد.

از دیگر آثار سینمایی که وی آهنگسازی آنها را انجام داد:

کمال الملک (علی حاتمی1363) گزارش  قتل (محمد علی نجفی1365) بوعلی سینا(کیهان رهگذر1366) پرستار شب (محمد علی نجفی1366) روز باشکوه (کیانوش عیاری1367) شاخه های بید (امراله احمدجو1367) جستجوگر(محمد متوسلانی1368) ساوالان (یداله صمدی1368) آپارتمان شماره 13 (یداله صمدی1369) ملک خاتون(حسن محمدزاده 1369) قُرُق (احمد هاشمی1370) زندان دیو (حسن محمدزاده 1371) آدم برفی(داوودمیرباقری1373) مسافر ری(داوود میرباقری1379) وعده دیدار(جمال شورجه1383) و .......

در آثار فرهاد فخرالدینی طعم و رنگ ایرانی به خوبی حس می شود و برخی از آثار وی مانند موسیقی سریال سربداران در کشورهای دیگر هم اجرا شد.

از جمله آهنگهایی که فخرالدینی برای موسیقی سریال ساخته می توان به سریال سربداران، امام علی، روزی روزگاری، زندگی زنده یاد شهریار و .... اشاره کرد که در این میان آنچه که وی برای موسیقی سریال امام علی ساخت نتیجه 30 سال پژوهش درباره عبدالقادر مراغه ای است که در نوع خود کاری کم نظیر بوده است.

وی در سال 1377 ارکستر موسیقی ملی ایران را تأسیس کرد و در نخستین اجرای این ارکستر از ساخته های زنده یاد علی تجویدی و آواز محمدرضا شجریان بهره برد. این ارکستر در طول مدت فعالیت خود توانسته است استعدادهای فراوانی را به موسیقی ایرانی بشناساند.

از تألیفات فخرالدینی می توان به کتاب تجزیه و تحلیل ردیف موسیقی دستگاهی ایران، شرح بی نهایت(زندگی نامه و خاطرات خود اوست) و آموزش تنبک که با اساتیدی چون: هوشنگ ظریف، مصطفی کمال پورتراب و حسین دهلوی همکاری نموده است.