جلیل شهناز

جلیل شهناز در سال 1300 در شهر اصفهان چشم به جهان گشود. تمام اعضای خانواده وی با موسیقی آشنایی داشتند. پدر وی (شعبان خان) علاقه فراوانی به موسیقی اصیل ایران داشت و همین امر موجب شد تا شهناز از کودکی به موسیقی روی آورد و با عشق بسیار آن را دنبال کند. ابتدا نواختن تار را نزد عبدالحسین شهنازی و برادرش حسین شهناز آغاز نمود.

شهناز نوازندگی در رادیو را از سال 1328 آغاز کرد و در سال 1336 به دعوت سازمان رادیو به تهران آمد و در برنامه های گوناگونی از جمله برنامه گل ها، ارکستر حسین یا حقی و ... به صورت سولو و یا گروهی به هنرنمایی پرداخت. همچنین به همراهی تاج اصفهانی و حسن کسایی و گروه اساتید موسیقی ایران کنسرت های بسیار متعددی در ایران و خارج از ایران اجرا نمود.

 

وی در سال 1360 همراه با فرامرز پایور، علی اصغر بهاری، محمد اسماعیلی و محمد موسوی گروه اساتید را تشکیل داد . در سال 1383 به عنوان چهره ماندگار هنر موسیقی برگزیده شد و در همان سال مدرک درجه یک هنری(معادل دکترا) برای تجلیل به وی اهدا شد.

در سال 1387 محمدرضا شجریان گروه خود را به افتخار جلیل شهناز، شهناز نام نهاد.

جلیل شهناز پس از یک عمر خدمت به موسیقی ایران در روز 27 خرداد 1392 پس از یک دوره بیماری طولانی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

از نظر پرویز یاحقی، شهناز دفتر تار را بست

حیات ردیف آوازی را وام دار این مرد هستیم

یادشان گرامی...