روح الله خالقی

استاد روح الله خالقی به سال 1285 خورشیدی در کرمان دیده به جهان گشود. وی در خانواده ای هنر دوست پرورش یافت، پدر و مادری که هر دو اهل ذوق و نوازنده تار بودند.

با وجود ممانعت های پدر میرزا عبدالله خان، والی کرمان، از پرداختن او به موسیقی به منظور باز ماندن وی از درس و تحصیل، اما او هرگاه خلوتی می یافت به نواختن تار می پرداخت. تا این که در سن 17 سالگی در سال 1302 رسما آموختن موسیقی را شروع کرد و با تاسیس مدرسه موسیقی توسط استاد علی نقی وزیری، جزء اولین شاگردان ایشان شد و از آن به بعد به مدت 8 سال را فقط به موسیقی و آموختن ساز هایی از قبیل ویلن و تار پرداخت و در ضمن این که به آموختن موسیقی می پرداخت، تحصیلات متوسطه خود را در دارالفنون و تحصیلات عالی را در دانشسرای عالی در رشته ادبیات به پایان رساند.

 

وی در این میان از طریق مکاتبه در یکی از دانشگاه های پاریس علم چند آوایی(هارمونی) و پلی فونی را فرا گرفت و به پایان رساند.

خالقی در سال 1320 معاونت اداره موسیقی کشور و هنرستان عالی موسیقی را به عهده داشت. در سال 1323 گروه انجمن دوستداران موسیقی(انجمن فیلارمونیک ایران) را تشکیل داد و در سال 1325 انجمن موسیقی ملی به همت او تاسیس گردید و بالاخره سه سال پس از آن با راه اندازی هنرستان ملی موسیقی خدمت بزرگی به جامعه هنر نمود.

همچنین می توان به کارنامه هنری او رهبری ارکستر گل ها، عضویت شورای موسیقی رادیوی ایران و سرپرستی ارکستر های شماره 1 و 2 رادیو را اضافه نمود.

استاد خالقی عمر گرانقدر خود را صرف ارتقاء سطح هنر این مملکت نمود.

وی در آبان ماه 1344 خورشیدی دیده از جهان فرو بست و در قبرستان ظهیرالدوله آرامش خاک را پذیرفت.

از کتاب نظری به موسیقی